تاریخ ارسال : ۹۵/۰۹/۰۷


هات تپ

هات تپ

هات تپ (Hottap) یا انشعاب‌گیری از خطوط لوله به روش گرم یکی از فرایندهای نام آشنا در صنایع نفت و گاز، و در مجموع کلیه صنایعی است که خطوط انتقال لوله بخشی از فرایندهای اصلی آنها را شامل می‌شود. عملیات هات تپ معمولاً روی خطوط لوله انجام می‌شود اما با توجه به قابلیت کاربردی آن، انجام انشعاب گرم هات تپ روی مخازن حاوی سیال نیز با در نظر گرفتن برخی شرایط فنی یعنی ملاحظه فشار سیال درون مخزن یا میزان حجم سیال درون آن امکان‌پذیر است. عملیات هات تپ زمانی قابلیت کاربردی دارد که یک مجتمع صنعتی در صدد است روی بخشی از فرایندهای جاری خود عملیات‌های مشخصی به شرح زیر انجام دهد:

ایجاد انشعاب جدید روی خطوط لوله

توسعه خطوط موجود

تصحیح و ترمیم طراحیها

تعمیر قطعات و تجهیزات خطوط لوله

نصب تجهیزات جدید.

در این فرایند ابتدا و به منظور قابل دسترس کردن خط لوله بمنظور انجام عملیات هات تپ، یک اتصال سه راهی روی لوله نصب می‌شود. این اتصال معمولاً اسپلیت تی است اما در مواردی بر حسب شرایط کار و مشخصات فنی خط لوله و ویژگی‌های سیال، از اتصالات دیگری نظیر سدل نیپل و ولدولت استفاده می‌شود. پس از اتمام این مرحله، روی اتصال یک ولو نصب می‌شود تا نسبت به کنترل جریان و فشار سیال حین انجام عملیات هات تپ و نیز پس از آن و هنگام بهره‌برداری از انشعاب جدید اطمینان حاصل شود.

پس از نصب ولو بمنظور کسب اطمینان از عدم نشتی و تحمل فشار خط حین انجام عملیات هات تپ و پس از آن، مجموعه تحت تست هیدرواستاتیک قرار می‌گیرد. پس از کسب تأییدیه تست، مجموعه برای عملیات هات تپ آماده می‌شود. از این رو دستگاه هات تپ روی ولو بسته شده و عملیات هات تپ یعنی برش گرم لوله از طریق باردهی به دستگاه هات تپ آغاز می‌شود. حین برش، باید بر حسب مشخصات فنی لوله و جریان سیال درون لوله، فرایند باردهی را به انجام رساند. در صورتی که فرایند باردهی به دستگاه هات تپ به درستی پیش رود، کاتر دستگاه هات تپ بمرور روی سطح جانبی لوله پیشروی کرده و برش لوله را انجام می‌دهد. با اتمام فرایند پیشروی و برش کامل لوله، از فشار باردهی کاسته شده و در این مرحله می‌توان دریافت که فرایند هات تپ با موفقیت به اتمام رسیده است.

پس از اتمام برش گرم می‌توان کاتر را به عقب رانده، ولو را بسته و دستگاه هات تپ را از مجموعه خارج کرد. در صورت صحت کامل عملیات هات تپ، روی کاتر لوله یک قطعه کوپن که همان بخش بریده شده لوله می‌باشد از مجموعه استخراج خواهد شد و بدین ترتیب می‌توان از درست بودن فرایند هات تپ اطمینان حاصل کرد. کل فرایند از ابتدای جوشکاری اسپلیت تی تا اتمام فرایند برش گرم هات تپ باید تحت نظر کارفرما و با اخذ مجوز ایشان صورت گیرد. بنابراین اخذ پرمیت کار از کارفرما یکی از وظایف مجریان عملیات هات تپ محسوب می‌شود. حال و پس از اتمام فرایند هات تپ، کارفرما می‌تواند عملیات‌های مورد نظر خود را روی انشعاب جدید به انجام برساند.

پروژه هات تپ

پروژه هات تپ

عملیات هات تپ یکی از فرایندهای ویژه در خطوط لوله محسوب می‌شود و متغیرهای متعددی که در کار هات تپ دخیل‌اند، مجری هات تپ را به انجام محاسبات دقیق به جهت پیشگیری و رفع خطرات احتمالی ناشی از این متغیرها وا‌می‌دارد. از این رو، فاز تحقیق و توسعه، و طراحی و مهندسی بخشی جدایی‌ناپذیر از فرایند هات تپ قلمداد می‌شود.

شرکت پیشگام صنعت ابزار در طول حدود ۱۷ سال فعالیت با وجود ارائه خدمات متعدد خطوط لوله تمرکز اصلی خود را متوجه ارائه خدمات انشعاب گر م هات تپ کرده است و بنابراین امروز یکی از پیمانکاران نام‌آشنا و صاحب دانش در این زمینه می‌باشد. انجام موفق بیش از ۴۰۰۰ عملیات هات تپ در ایران و کشورهای همجوار گواهی است بر توانایی این شرکت در انجام خدمات هات تپ به ایمن‌ترین شکل و با کمترین ضریب خطای فنی ممکن.

ما پس از کسب تبحر و دانش کافی در زمینه انجام عملیات هات تپ، در سال‌های اخیر با گسترش و توسعه بخش تحقیق و توسعه، در تلاش بوده ایم با خلق ابتکارات فنی و ایمنی جدید میزان بهره‌وری کار هات تپ را افزایش دهیم. کاهش زمان هدر رفت، رفع پیچیدگیهای کار، تسهیل طراحیها و فرایندهای مهندسی، تدوین دستورالعملهای جامع در زمینه مدیریت پروژه و فرایندها، ارتباط مستمر با شرکت‌های معتبر جهانی که ارائه دهنده خدمات هات تپ و خدمات مرتبط در اقصی نقاط جهان می‌باشند و استفاده از تکنولوژی‌های به روز در خدمت عملیات هات تپ بخشی از فرایندهای مطالعاتی ما طی سالیان اخیر می‌باشد.

ما همچنین با ارائه بهترین خدمات مشاوره به مشتریان و کارفرمایان محترم، آنها را در زمینه انتخاب نوع خدمات خطوط لوله یاری می‌رسانیم. تعهد ما به ارائه بهترین راهکارها و خدمات به مشتریان، ما را وا‌می‌دارد ضمن تعامل و همکاری مبتنی بر اعتماد متقابل با مشتریان، در زمینه برگزیدن بهترین سرویس‌های خطوط لوله به آنها یاری رسانیم.

عملیات هات تپ

عملیات هات تپ

شرکت پیشگام صنعت ابزار در تمامی ساعات شبانه روز، و در کل روزهای هفته آماده دریافت سفارشات، نظرات، راهنمایی‌ها و سؤالات مشتریان و متقاضیان محترم می‌باشد. این شرکت اراده‌ای پیگیر در زمینه کشف استعدادها و کمک به دانش‌پژوهان، دانشجویان و علاقه‌مندان به فعالیت‌های صنعتی مرتبط به خطوط لوله بوده و در صورت آشنا شدن با عزیزانی که دارای ابتکار و قوه خلاقه و علاقه و تعهد کافی در زمینه خدمت‌رسانی به این صنعت در کشور می‌باشند می‌تواند در تمامی سطوح یاری‌رسان آن‌ها باشد. از این رو تعامل مستمر با تمامی افراد درگیر در این قسم فعالیت‌ها یکی از تعهدات شرکت پیشگام صنعت ابزار می‌باشد. فراهم کردن عرصه برای نیروهای جوان و با انگیزه یکی از سیاست‌های ما می‌باشد، چرا که اطمینان داریم نیروی انسانی به عنوان بزرگترین سرمایه هر کشور اصلی‌ترین اهرم ما در رشد و ارتقای صنایع کلیدی کشور می‌باشد. از این رو دست تمامی فعالان، دانش‌پژوهان و تمامی افرادی که بهر نحو خود را متعهد به خدمت‌رسانی به صنایع نفت و گاز، و سایر حوزه‌های درگیر با خطوط لوله می‌دانند به گرمی می‌فشاریم و آماده دریافت نظرات شما می‌باشیم.