انجام عملیات هات تپ در پایانه های نفتی خارک

انجام عملیات هات تپ در پایانه های نفتی خارک

هات‌ تپ‌ های ۲، ۴، ۵، ۱۰ و ۳۶ اینچ کلاس ۳۰۰ بر روی خطوط لوله ۲۴ و ۶۰ اینچ انتقال نفت

دستاورد این پروژه انجام بیش از ۴۰ عملیات هات ‌تپ و رکورد ۹ عملیات هات تپ در ۸ ساعت بوده که در نتیجه همکاری مسئولین محترم این پایانه به دست آمد و شامل ۶ عملیات ۶ اینچ و ۳ عملیات ۳ اینچ روی خطوط نفت صادراتی بود.

به علاوه در این عملیات، اولین هات­ تپ ۳۶ اینچ شرکت پیشگام صنعت ابزار در ایران انجام شد.

عملیات هات تپ ۴۲×۳۶ اینچ پایانه ‌های نفتی خارک

محل انجام عملیات: بوشهر- جزیره خارک- پایانه‌های نفتی خارک- خطوط صادراتی نفت

سایز لوله اصلی: ۴۲ اینچ

سایز انشعاب: ۳۶ اینچ

نوع سیال: نفت

جنس لوله: کربن استیل

جهت عملیات: عمود از بالا

شرکت پیشگام صنعت ابزار سابقه طولانی در انجام عملیات هات تپ روی خطوط لوله صادراتی دارد. انجام انشعاب گرم ۳۶ اینچ روی خط لوله ۴۲ اینچ خطوط لوله صادراتی پایانه نفتی خارک یکی از موارد پروژه ‌های ما در پایانه‌ های نفتی به شمار می رود. با توجه به حساسیت های خطوط لوله صادراتی و ضریب ریسک بالای انجام عملیات روی خطوط مذکور، پیش از آغاز عملیات تمامی جوانب کار به صورت دقیق مورد ارزیابی قرار گرفت. بروز هر گونه قطعی یا افت فشار روی این خطوط علاوه بر هزینه‌ هایی تحمیلی، اعتبار ملی در حوزه صنعت نفت را به چالش می ‌کشد و از این لحاظ، مهندسان و پرسنل ما آنالیزی دقیق از تمام شرایط خط انجام دادند. سایز بالای هات تپ و نزدیکی آن به سایز لوله اصلی نیز خود یکی از پیچیدگی ‌های دیگر کار محسوب می‌ شد که در نهایت با لحاظ تمام شرایط و به کار گیری اپراتور های متبحر، تمامی مراحل با موفقیت به انجام رسید.

درباره شرکت پیشگام صنعت

هات تپ خطوط لوله و مخازن از فرایند های پیچیده و دارای متغیر های تعیین‌ کننده بسیار می باشد. نفس این عملیات با توجه به پیچیدگی هایش دشواری های خاص خود را داراست و از این رو ترجیح بر آن است که متغیر های خارجی دخیل در تسهیل فرایند هات تپ تا جای ممکن کاهش پیدا کنند و مجری هات تپ تمرکز خود را بر خود عملیات متوجه کند. 
به طور کلی دو دسته متغیر در پیشبرد فرایند هات تپ موجودند که بی‌ توجهی به هیچ کدام از آن ‌ها توجیه پذیر نیست؛ دسته اول متغیر هایی هستند که ذاتی عملیات هات تپ بوده و در هر عملیات تکرار می‌ شوند؛ مثل فرایند آماده ‌سازی تجهیزات، ساخت اتصالاتی نظیر اسپلیت تی، تجهیز دستگاه هات تپ، تست فشار، تست نشتی و از این قبیل.

 

هات تپ

 

انجام عملیات هات تپ در خارک

این دسته متغیرها در تمامی عملیات های انشعاب گرم هات تپ تکرار می شوند و از این حیث جزو بند های عام و کلی در عملیات انشعاب گرم تلقی می شوند. در تمامی عملیات های هات تپ ما در درجه اول شرایط محیطی انجام کار را آماده کرده و سپس تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز برای کار را تدارک می بینیم. در درجه بعد فرایند ساخت اتصال هات تپ اعم از اسپلیت تی یا سدل نیپل شروع می شود و پس از نصب و تست روی لوله نصب می شود. سایر مراحل شامل نصب ولو و انجام عملیات هات تپ نیز بخشی از فرایند می باشند که چنان که اشاره شد جنبه عام و کلی داشته و در تمامی عملیات های انشعاب گرم تکرار می شوند. مجریان هات تپ معمولاً دستور کار مشخص و روتینی برای انجام این سلسله مراتب از انجام کار دارند.
اما از سوی دیگر با طیف دومی از متغیر ها مواجه هستیم که بسته به نوع عملیات متغیر می باشند. برای مثال محل انجام عملیات هات تپ ، ارتفاع یا عمق کار، شرایط محیطی کار، زاویه هات تپ و… . در مورد دسته اول متغیر ها رعایت الزامات و استاندارد ها ضروری است اما در خصوص دسته دوم متغیر ها مجری هات تپ و کارفرما باید بکوشند در تعامل با یکدیگر تا جای ممکن از مزاحمت ‌ها و تداخل‌ های آن ‌ها حین کار بکاهند تا پیشبرد پروژه هات تپ با کمترین حاشیه و بیشترین تمرکز و توجه همراه باشد. این دسته متغیر ها دارای شرایط منحصر به فرد خود بوده و نمی توان به صورت کلی فرمولی مشخص برای شان ارائه داد، بلکه باید راهکار ها و پاسخ های احتمالی به اقتضائات خاص فنی عملیات، به صورت مهندسی شده و ابداعی ارائه شوند. معمولاً روال کار بر این است که مجری عملیات هات تپ اطلاعات را تمام و کمال از کارفرما دریافت کرده و با اتخاذ تدابیر برای مشخصه های ویژه عملیات طرح اجرایی کار را تدوین کرده و به حضور مهندسین و بازرسان کارفرما اعلام می کند تا ایشان نیز نسبت به امکان یا عدم امکان طرح نظر خود را اعلام دارند. در صورت تأیید ایشان کار به انجام می رسد و در صورت عدم تأیید و یا ارائه پیشنهاد اصلاحی، مسئله از طریق کارگروه های فنی و مهندسی و تبادل نظر تا رسیدن به راه حل نهایی ادامه می یابد.
زاویه انجام عملیات هات تپ از جمله متغیر های خارجی محسوب می ‌شود که در صورت امکان قابلیت تغییر موقعیت و زاویه آن وجود دارد. البته چنان ‌که اشاره شد این امر در صورتی مقدور است که کارفرما توان استفاده از انشعاب گرفته شده جدید جایگزین درخواست خود را داشته باشد. معمولاً انجام عملیات هات تپ در زاویه صفر درجه و به صورت افقی بهترین و کم حاشیه ترین عملیات هات تپ بر حسب متغیر های خارجی محسوب می شود، و پس از آن هات تپ عمود در زاویه ۹۰ درجه از بالا دارای مزیت است. اما در صورتی که هات تپ در زوایای مختلف نظیر  ۳۰ ، ۴۵ ، ۶۰ و مواردی از این نظیر را داشته باشد متغیر های جدید مثل کنترل دستگاه هات تپ حین انجام عملیات و نیز پیش بینی های ویژه در خصوص محل تردد اپراتور های عملیات هات تپ نیز بر کار افزوده می‌ شوند. در این شرایط و به منظور تسهیل فرایند و کاهش متغیر ها، تغییر زاویه عملیات هات تپ به ایشان توصیه می شود اما در صورتی که اقتضای کار و ماهیت انجام عملیات هات تپ به گونه ای است که انجام عملیات به صورت زاویه دار ضروری می‌ نماید بدون شک نظر کارفرما بر تسهیل فرایند هات تپ ارجحیت دارد.

 


ارسال دیدگاه