دستگاه هات تپ

دستگاه هات تپ را می توان بر حسب انواع متغیرها دسته بندی کرد. در این خصوص باید ابتدا به ساکن به این اندیشید که دسته بندی بر اساس چه معیاری انجام خواهد شد و این امر نیز آشکار نخواهد شد مگر آن که پیش از ان به این سؤال پایسخ دهیم که هدف از تهیه دستگاه هات تپ چه خواهد بود؟ اگر مجری کار به هدف انجام یک عملیات انشعاب گرم روی خطوط لوله خود در صدد تهیه دستگاه هات تپ است شرایط متفاوت از موقعیتی خواهد بود که در آن هدف انچام چندین عملیات است.

دستگاه هات تپ سایز بزرگ

انشعاب گیری گرم توسط دستگاه هات تپ سایز بزرگ

همچنین سایز و نوع لوله و نیز شرایط کار انشعاب گرم نیز در انتخاب نوع دستگاه هات تپ دخیل هستند. فاکتور دیگر میزان آشنایی اپراتورهای مجری عملیات انشعاب گیری گرم با انواع دستگاه های هات تپ است. بدیهی است اپراتور هر فرایند اجرایی ترجیح می دهد مراحل اجرایی کار خود را با دستگاه ها، ابزارها و تجهیزاتی انجام دهد که آشنایی و مهارت بیشتری در کار با آن ها دارد. از این رو این فاکتور نیز متعیری تعیین کننده در انتخاب دستگاه هات تپ محسوب می شود. در ادامه و بر حسب متغیرهای عدیده تعیین کننده در کار گرم هات تپ، انواع دسته بندی دستگاه هات تپ برشمرده می شود:

  • دسته بندی بر حسب برند: چنان که می دانیم برندهای معتبر متعددی تولید کننده دستگاه هات تپ می باشند. تی دی ویلیامسون، میراژ، فورمینات، تیم، رنجلاین، و برندهایی از این نظیر در سال های اخیر بازار جهانی را تحت تأثیر خود قرار داده اند. بدیهی است مجری کار به سراغ آن دستگاهی خاوهد رفت که پیش تر با آن کار کرده و نسبت هب مکانیزم دستگاه، و روند کاری آن آشنایی بیشتری در مقایسه با دیگر برندها دارد. در صورتی که مجری هات تپ آشنایی با هیج یک از این برندها نداشته و دارای تجربه کاری هم نباشد طبیعتاً به سراغ برندهایی خواهد رفت که کار با آن ها آسان تر و مطمئن تر خواهد بود. باید اشاره شود که شرکت پیشگام صنعت ابزار نیز توانسته است در سال های اخیر بر حسب تجارب متمادی در زمینه انجام عملیات هات تپ در شرایط مختلف کاری، خود به تولید دستگاه هات تپ دست بزند و امروز این شرکت خودش نیازهای عملیاتی خود در راستای تهیه دستگاه و انجام عملیات را برآورده می کند.
  • دسته بندی بر حسب سایز: انتخاب دستگاه هات تپ بستگی به سایز انشعابی دارد که می خواهیم از خط لوله یا مخزن اخد کنیم. برندهای تولید کننده دستگاه هات تپ انواع مدل ها و سری های دستگاه هات تپ بر حسب سایز را تولید و در اختیار مشتریان قرار می دهند تا آن ها بر حسب نیاز خود یکی از این مدل ها را برگزینند. برای مثال دستگاه های مدل CHT 1000 تولیدی شرکت میراژ برای انشعاب گیری از قطر ۳ تا ۱۲ اینچ ساخته و عرضه می شوند و نمی توان با این دستگاه سایزهای بزرگ تر را انشعاب گیری گرم کرد. در مقابل CHT 3000 برای انشعاب گیری از سایز ۱۲ تا ۳۶ اینچ طراحی و ساخته شده است و نمی توان سایزهای بزرگ تر یا کوچک تر از این مقادیر را با راین دستگاه انشعاب گیری کرد. از این رو مشتری در درجه اول باید نیاز عملیاتی خود را به درستی شناسایی کند.
دستگاه هات تپ برای سایزهای 20 تا 60 اینچ محصول شرکت پیشگام صنعت ابزار

دستگاه هات تپ ۲۰X60

حال و اگر برای مثال نیاز به دو عملیات در سایزهای مختلف بود، به طوری که یک دستگاه هات تپ قادر به انجام شان نبود، تأمین هر دو دستگاه تنها راه چاره است. یا مشتری باید به منظور کاهش هزینه ها در میان سایر برندها جستجو کند تا دستگاهی را پیدا کند که قابلیت انشعاب گیری به میزان هر دو سایز را داشته باشد.

  • دسته بندی بر حسب تعداد عملیات مورد نیاز: تعداد عملیات انشعاب گیری گرمی که مد نظر مجری فرایند است نیز در انتخاب دستگاه هات تپ تعیین کننده است. این امر در خصوص سایزهای انشعاب کوچک بیشتر مصداق دارد. خصوصاً این که فاکتور هزینه نیز همیشه منظور نظر هر فرایند صنعتی است. برای مثال اگر نیاز به انجام یک عملیات انشعاب گیری ۲ اینچی روی خط لوله باشد ترجیح بر آن است که مشتری به جای خرید دستگاه هات تپ گیربکس دار، به سراغ دستگاه هایی برود که حرکت دورانی و پیشروی در آن به صورت دستی انجام می شوند. به این ترتیب در هزینه ها نیز صرفه جویی می شود. اما اگر نیاز به چندین عملیات ولو در سایز کوچک، ظرف مدت زمان محدود باشد، باید به سراغ گزینه هایی رفت که فرایندها را ظرف مدت زمان کمتری به انجام می رسانند.

موارد برشمرده شده بخشی از معیارهایی را شامل می شوند که دستگاه هات تپ بر اساس آن ها انتخاب می شود. البته تهیه دستگاه هات تپ تنها راه حل برای رفع نیاز یک مجتمع برای انشعاب گیری محسوب نمی شود. تهیه و خرید دستگاه هات تپ تنها در صورتی توجیه دارد که عملیات خصلت تکرار شونده داشته باشد. یعنی مشتری نیاز مکرر به دستگاه هات تپ احساس کند. اما در صورتی که تعداد عملیات ها محدود هستند خرید دستگاه به هیچ وجه توصیه نمی شود. در این شرایط استفاده از خدماتی که پیمانکاران ارائه می دهند بسیار مقرون به صرفه تر و مطمئن تر خواهد بود. مجریان کار هات تپ هم دارای دانش و تجربه بالاتر برای انجام کار در شرایط متفاوت هستند و هم خود ملزم اند که تجهیزات مورد نیاز از جمله دستگاه هات تپ را خود تهیه کنند. به این صورت هزینه ناشی از خرید و نگهداری دستگاه از دوش مشتری برداشته می شود و به اقتضای نیاز خود هر زمان که لازم بود از خدمات پیمانکاران استفاده می کند. امروزه حتی بسیاری از واحدهای صنعتی با وجود تکرر نیاز به خدمات هات تپ ترجیح می دهند که از خدمات پیمانکاران در این زمینه بهره ببرند. در عوض با گستردن چتر نظارتی بر روند انجام کار نظارت می کنند و با کنترل فرایندها به لحاظ فنی و ایمنی، صحت و کیفیت کار را تضمین می کنند. برای مثال شرکت پیشگام صنعت ابزار سال هاست که به عنوان مجری عملیات های انشعاب گیری گرم شرکت گاز استان تهران مشغول به فعالیت است و در طول سال ده ها عملیات در نقاط مختلف استان را به انجام می رساند.

 


ارسال دیدگاه