TBM

Tool Box meeting یا جلسات توجیهی الزامات ایمنی کار به منظور ارتقای سلامت و ایمنی انسان در محیط کار برگزار می شود. سلامت انسان و ایمنی او مهم تربن هدف اجرای سیستم HSE می باشد. در واقع سیستم  HSE می کوشد تا سلامت، ایمنی انسان را در کنار سلامت محیط زیست پایدار نگه دارد و از آسیب به رسیدن به آن ها جلوگیری می کند. به منظور اجرای برنامه هاو دستورالعمل های HSE لازم است تا آموزش های دوره ای و هدفمند برای افراد حاضر در محیط کار اجرا شود تا این افراد از خطرات حاضر در محیط کاری خود آگاه شوند. آموزش های منظم و توجیهی می تواند در رفتار و عملکرد آن ها تأثیر بگذارد و روند کار را بهبود بخشد. جلسات آموزشی ضمن کار در مبحث HSE یکی از اقداماتی است که می تواند در بهبود و پیشرفت محیط کار مفید واقع شود. این جلسات (Tool Box meeting) می توانند عملکرد و رفتار کارکنان را در جهت مثبت تغییر دهند. جلسات توجیهی و الزامات ایمنی کار جلسات کوتاه مدتی هستند که پیش از شروع کار یا عملیات برگزار می شوند و تمامی افراد حاضر در محیط کار و پرسنل اجرایی عملیات باید در آن حضور داشته باشند و به مسائل توجیهی بیان شده در این جلسات گوش سپارند تا بدانند خطرات حاضر در محیط کاری آنها چه چیزهایی هستند و چگونه می توان ایمنی لازم در جهت مصون بودن از این خطرات را کسب کرد.

TBM (جلسات توجیهی الزامات ایمنی کار)

Tool Box meeting (جلسات توجیهی الزامات ایمنی کار)

جلسات توجیهی الزامات ایمنی کار (TBM)

Tool Box meeting نام دیگر این جلسات آموزشی است که در بسیاری از کارگاه ها و یا اماکن کاری برگزار می شود. این جلسات با شرایط خاصی برگزار می شوند که در ادامه به توضیح آن پرداخته ایم.

جلسات Tool Box meeting باید با توجه به خطرات موجود در هر محیط کاری و دستورالعمل های لازم در جهت بهبود ایمنی کاری برگزار شوند. این جلسات باید با تأییدیه مدیریت ارشد برگزار شود و پس از تأیید بود تمامی واحد ها باید از زمان جلسه باخبر شوند و در Tool Box meeting شرکت کنند.

فرم های نظر خواهی می توانند در بهبود برگزاری جلسات مفید باشند. اسامی افراد شرکت کننده در کلاس باید ثبت و ضبط و در آمار ماهیانه این جلسات گنجانیده شود. زمان معمول این کلاس ها بین ۱۰ تا بسیت دقیقه است و دقایق پایانی به پرسش و پاسخ اختصاص خواهد یافت.

محل برگزاری کلاس ها باید در محل کار باشد و تابلو یا بنر مخصوصی نیز باید به این محیط اختصاص داده شود.

جلسات Tool Box meeting را می بایست قبل از شروع روزکاری و یا قبل از شروع هر شیفت کاری برگزار کرد.

بهتر است در جلسات TBM مدیران ارشد و سرپرستان تمامی بخش ها حضور داشته باشند و نکات ایمنی مربوط به بخش کاری خود را به کارکنان توضیح دهند.

فیلم های حوادث رخ داده در محل کار را می توانید برای درک بهتر خطرات تهدید کننده در کار برای افراد حاضر در جلسه پخش کنید.

از افرادی که به صورت مرتب در جلسات TBM شرکت می کند تقدیر و تشکر به عمل آورید.

این جلسات باید به صورت دوطرفه برگزار شود و کارگران باید سوالات و ابهامات خود را مطرح کنند. اما بهتر در زمان کوتاه برگزاری این جلسات از پاسخ دادن به سوالات متفرقه پرهیز کنید و پاسخ داده به این سوالات را به آخر جلسه موکول کنید.

برای برگزاری جلسات Tool Box meeting حضور ۵ تا ۱۰ نفر از افراد کافی است اما باید به یاد داشته باشید که تعداد از افراد در این جلسات نباید متجاوز از ۲۵ نفر باشد.

جلسات Tool Box meeting تنها پیش از شروع شیفت کاری برگزار نمی شوند بلکه لازم است پس از وقوع هر حادثه یا رفتار ناایمن این جلسات را با حضور کارکنان تشکیل دهیم.

خطراتی را که طی روزهای اخیر در محیط کار رخ داده است در جلسات مطرح کرده و دلیل رخداد آن ها را بررسی کنید.

نکات مورد بررسی در جلسات Tool Box meeting  

*توجیه کارکنان در رابطه محل و شرایط کار

*توجیه کارکنان در رابطه با روش انجام کار و نکات ایمنی مربوط به آن

*شرح وظایف کارکنان و توجیه آن ها در رابطه با وظایفشان

*توجیه کارکنان در رابطه با نکات فنی ابزارآلات، تجهیزات و ماشین آلات و همچنین توضیح چگونگی استفاده از آن ها و نکات ایمنی مربوط در زمان کار کردن با این ادوات

*توجیه کارکنان در بازرسی از ابزارآلات و وسایل کار و همچنین وسایل ایمنی و تجهیزات حفاظت فردی، پیش از شروع کار

*توجیه کارکنان در خصوص جنبه های زیست محیطی کار

*آموزش و آگاهی افراد برای مقابله با حوادث محتمل در کار

*گفتگو و شرح خطایا و اشتباهات احتمالی در محیط کار که ممکن است قبلاً نیز رخ داده باشد

*بیماری های ناشی از کار نیز یکی از دیگر از مواردی است که باید در جلسات Tool Box meeting در رابطه با خطرات احتمالی ابتلا به آن صحبت کرد

*چگونگی حمل بار به صورت دستی و یا با استفاده از ادوات باربرداری باید به سمع حضور افراد در جلسات TBM برسد

و در پایان به یاد داشته باشید که جلسات کوتاه مدت TBM نمی توانند جایگزین آموزش های تئوری و عملی شوند. این جلسات تنها به صورت توجیهی و برای جلوگیری از وقوع خطر در محیط کار برگزار می شوند.

برگزاری جلسات TBM در کارگاه و عملیات هات تپ

پروژه های هات تپ شامل دو محل متفاوت هستند که در هر کدام از آن ها برگزاری جلسات Tool Box meeting مهم و ضروری است. در محل کارگاه هات تپ اعمال مختلفی از جمله جوشکاری، فرزکاری، هوابرش و غیره انجام می شوند. بسته به ویژگی و شرایط هر پروژه، شرایط کار در کارگاه نیز تغییر خواهد کرد و ممکن است برای ساخت اتصالات و آماده سازی ماشین هات تپ نیاز به کار چند روزه در کارگاه داشته باشیم و پس از آن به فاز عملیاتی عزیمت کنیم. در این شرایط و با شروع هر روز یا شیفت کاری موظفیم تا جلسات Tool Box meetingرا برگزار کنیم تا کلیه ی کارکان در رابطه با وظایف و اصول ایمنی کار در کارگاه توجیه شوند.

برگزاری جلسات TBM در فاز عملیاتی هات تپ نیز بسیار مهم و حائز اهیمت است. عملیات هات تپ با توجه به اینکه در زیر مجموعه ی کارهای گرم قرار می گیرد و ریسک آتش سوزی و انفجار در آن محتمل است نیاز به توجیهات و جلسات Tool Box meeting پیش از شروع عملیات خواهد داشت و تمامی افراد حاضر در پروژه باید از خطرات کار و چگونگی برخورد با حادثه مطلع شوند.


ارسال دیدگاه