مهندسی هات تپ

شرکت پیشگام صنعت ابزار در جلسه بازنگری مدیریت فنی خود به بررسی پروژه های انجام شده هات تپ طی یک و نیم سال گذشته پرداخت و دستاوردهای حاصله از پروژه های مذکور را به عنوان سرمایه ای که می تواند نقشه راه آینده این شرکت را شفاف تر و فراخ تر سازد نگریست. بازنگری پروژه های اجرایی هات تپ طی این دوره زمانی نشان از خلق راهکارها و ابداعاتی می داد که نه تنها مجموعه پیشگام صنعت ابزار، بلکه بنا به آن چه مشهود است هیچ واحد مجری هات تپ که دارای برند بین المللی معتبر می باشد نیز در خصوص آن ها تجربه ای اراده نداده است.

شرکت پیشگام صنعت ابزار در طول سال ۱۳۹۵ ده ها پروژه هات تپ در نقاز مختلف کشور را به انجام رساند که بیشترین میزان به عملیات های هات تپ شرکت گاز استان تهران مربوط می شد. با توجه به تکرر نیاز شرکت از استان تهران به انجام هات تپ، و از آن جا که شرکت پیشگام صنعت ابزار پیمانکاری انحصاری اجرای هات تپ برای این شرکت محسوب می شود، عملیات های پرشماری برای شرکت گاز استان تهران به انجام رسید که همگی نیز با موفقیت به اتمام رسیدند. انجام عملیات های اجرایی هات تپ در دیگر مناطق و سایر واحدهای صنعتب، خصوصاً در واحدهای پتروشیمی در جایگاه بعدی قرار داشتند که هر یک خصوصیات و مولفه های منحصر به خود را داشتند. اما  ۴ پروژه انجام شده در سال گذشته از میان مجموع عملیات های هات تپ و استاپل صورت گرفته در سال ۱۳۹۵ جایگاه برجسته تری داشتند. ماهیت ویژه این فرایندها و مشخصات خاص و متفاوتی که آن ها را از سایر عملیات های رایج هاتتپ ما در سال گذشته مجزب می کرد، باعث شد که به معرفی جداگانه آن ها راغب شویم. در ادامه به شرح اجمالی هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت:

اجرای هات تپ ۳۲ اینچی روی خط لوله ۳۲ اینچی واقع در میدان گازی پارس جنوبی که دارای دشواری ها و حساسیت های خاص خود بود. مجری این طرح شرکت مدیریت طرح های صنعتی ایران یا  IPMI بوده و عملیات نیز در زاویه ۴۵ درجه انجام می شد. همین زاویه بر دشواری کار می افزود چرا که وزن بالای ولو، در کنار دستگاه سنگین وزن هات تپ می بایست تماماً روی لوله و اتصال بار می شدند که این امر خطراتی به همراه داشت. لوله ممکن بود دفرمه و دچار اعوجاج شود. از این رو با استفاده از اهرم های نگهدارنده دستگاه هات تپ به زمین تکیه داده شد و عملیات به راحتی انجام گرفت. این عملیات به لحاظ سایز بالای انشعاب، فول برنچ بودن فیتینگ و نیز اهمیت ملی آن دارای درجه حساسیت بالایی بود. از این رو تمامی مراحل کار هات تپ با احتیاط و ضمن رعایت استانداردها و ابداعات فنی و مهندسی به انجم رسید و در نهایت کوپن بریده شده به کارفرمای محترم تحویل داده شد.

هات ت با اتصال سایز به سایز. مجری IPMI

هات تپ سایز به سایز ۳۲×۳۲ در زاویه ۴۵ درجه

دیگر پروژه کلیدی این شرکت در سال گذشته را می توان اجرای هات تپ به سایز ۱۶ اینچ روی خط لوله ۳۲ اینچی ذکر کرد که آن نیز دارای اهمیت کلان و ملی بود. مجری این طرح که برای شرکت پیشگام صنعت بازار حکم کارفرما را داشت شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت یا  OIEC بود. در این عملیات هات تپ از آن جا که خط لوله در عمق زمین بود عملیات حفاری انجام شده و با تعبیه داربست و بازرسی ایمنی حفاری و سیستم داربست بندی، عملیات انشعاب گیری گرم هات تپ روی لوله انجام گرفت. این عملیات دراسرع وقت و بدون بروز کوچک ترین ایرادی به انجام رسید و در نهایت نیز از طرف کارفرما گواهی تأیید فرایند صادر شد. اجرای هات تپ به صورت عمودی و در زاویه ۹۰ درجه انجام می گرفت و از این حیث دارای پیچیدگی چندانی در مقایسه با عملیات پیشین نبود.

هات تپ در سایز انشعاب کوچک تر از سایز لوله

اجرای هات تپ برای شرکت OIEC روی خطوط لوله ۳۲ اینچی

 دیگر عملیات هات تپ مهم شرکت پیشگام صنعت ابزار اجرای انشعاب خط لوله به روش گرم روی خطوط لوله پرفشار مجتمع پتروشیمی مبین بود که آن نیز ضمن تدوین دستورالعمل های مناسب در کنار تعامل مستمر با کارفرما بدون هر گونه ایرادی به انجام رسید. این عملیات عبارت بود از ایجاد انشعاب گرم ۱۴ اینچی روی خط لوله ۳۰ اینچی که در سطح زمین واقع بود. فشار بالای خط و ضخامت زیاد لوله از ویژگی های این پروژه محسوب می شد که با اتخاذ تدابیر بر آن ها فائق آمدیم. مدیریت پروژه نسبت به تمامی مراحل و فرایندهای فنی، مدیریتی و ایمنی اشراف کامل داشته و توانستند تحت مدیریت و کنترل کامل خود، انشعاب گیری به روش گرم را در کوتاه ترین زمان ممکن به انجام برسانند.

اما در کنار پروژه های هات تپ ذکر شده، عملیات انسداد خط لوله ۳ اینچی واقع در مجتمع پتروشیمی جم در نوع خود دارای ویژگی های کم نظیری بود. این پروژه به منظور رفع نشتی خطوط لوله انجام می گرفت. در واقع خروجی طراحی های فنی و مهندسی به یک اتصال چهار شاخه منتهی شد که به صورت تمام محیطی روی لوله نصب می شود و در محل آن از طریق عملیات استاپل پلاگ مسدود کننده جریان درون لوله قرار داده می شود و به این صورت نشتی و برون رفت سیال رفع می گردد. این پروژه که به صورت شبانه روزی و با فشردگی زمانی بسیار بالا انجام گرفت با موفقیت به اتمام رسید.

مروری بر تجارب شرکت پیشگام صنعت ابزار خصوصاً در زمینه اجرای هات تپ نشان می دهد که این واحد صنعتی توانسته است با استفاده از طراحی ها و برنامه ریزی های دقیق و محتاطانه، در عین توجه به فاکتور عدم هدر رفت زمان، پروژه های انشعاب گرم هات تپ را به بهترین نحو ممکن انجام دهد. روش های ابداعی این شرکت در پروژه های اخیر و سایر پروژه های به منظور تسهیل فرایندها یا رفع موانع خاص و منحصر به فرد باعث شده است که گستره کاربردی عملیات هات تپ توسط مدیریت و پرسنل اجرایی این مجموعه فراخ تر شود. بدون شک استفاده و بهره گیری از این اندوخته در کنار سایر تجارب شرکت پیشگام صنعت ابزار می تواند راهگشای بسیاری از واحداهای صنعتی باشد تا نیازهای خود در زمینه انشعاب گیری را با ما در میان بگذارند. ما تا جای ممکن و تا محدوده ای که استانداردها و معیارهای بین المللی به ما اجازه می دهند، می کوشیم راه حلی برای مشکلات ولو به ظاهر غیر قابل رفع بیابیم، اما این امر اصول حاکم بر هر کار یعنی استانداردسازی فرایندها و رعایت ایمنی را خدشه دار نخواهد کرد.

طبیعی است که کسب این گونه تجارب حکم پشتوانه و سرمایه ای برای شرکت پیشگام صنعت ابزار را خواهد داشت که از خلال آن می تواند در پروژه های پیچیده و ویژه دیگر از قدرت حلاقه و ابتکار خود بهره ببرد و با ابداع روش های نوینی از این دست بتواند بر مشکلات و موانع پیشبرد کار غلبه کند. این امر گویای این نکته است که متغیرهای ویژه و خاص با وجود دشواری ها، هرگز مانعی بر سر راه ما محسوب نمی شوند و ما می توانیم با استفاده از دانش و تجربه خود بهترین راهکارها برای رفع شان بیابیم. به پشتوانه همین اراده تا کنون موفق به انجام بیش از ۴۰۰۰ عملیات هاتتپ در شرایط متنوع و متفاوت شده ایم.

هات تپ– اجرای هات تپ– پروژه هات تپ


ارسال دیدگاه