دستگاه هات تپ و انتخاب بهترین مدل آن

فرایند انشعاب گیری از خطوط لوله یا عملیات برش لوله به روش گرم، از جمله فرایندهای حساس روی خطوط لوله است که به دلیل ماهیت ویژه خود دقت در طراحی و برنامه ریزی، و حساسیت اجرایی بسیار بالایی را می طلبد. این روش انشعاب گیری در مقایسه با روش های سنتی از مزایا و در عین حال حساسیت بالاتری برخوردار است. فن آوری هات تپ یک فن آوری به روز و در حال ارتقا می باشد و به همین دلیل در فرایندهایی که انشعاب گیری از طریق آن انجام می گیرد نسبت به تمامی ضوابط و شرایطی که استانداردهای ایمنی و فنی کار را اقتضا می کنند باید حساس بود.

دستگاه هات تپ و مشخصات فنی پروژه

دستگاه هات تپ متناسب با مشخصات فنی پروژه انتخاب می شود

یکی از الزاماتی که همواره برای عملیات انشعاب گرم هات تپ باید مورد توجه قرار گیرد استفاده از دستگاه هات تپ با کیفیت بالا  و ضریب اطمینان مناسب است. چنان که می دانیم با وجود فرایندهای طولانی و حساس پشتیبانی و آماده سازی پروژه، خود عملیات هات تپ فرایند اصلی در انشعاب گیری محسوب می شود که این فرایند نیز توسط دستگاه هات تپ صورت خواهد گرفت. این دستگاه از یک شفت، نگهدارنده و کاتر تشکیل شده است؛ شفت انتقال حرکت به کاتر را بر عهده دارد و کاتر پس از دریافت این انرژی به صورت گرد‌بر لوله را می برد. کل این فرایند باید پیوسته و بدون خطا انجام شود. البته بسیاری از خطاهای احتمالی در کار ناشی از تأسیسات نامناسب، طراحی یا ساخت و نصب نامناسب اتصال، خطای انسانی، اهمال در فرایندهای برنامه ریزی و مهندسی و مواردی از این قبیل خواهد بود، اما بخش قابل توجهی از خطاهای بالقوه در عملیات انشعاب گیری گرم می تواند ناشی از خود دستگاه هات تپ باشد. از این رو در خصوص انتخاب دستگاه هات تپ و برند آن باید نهایت توجه را مبذول داشت.

در انتخاب دستگاه هات تپ باید موارد زیر را مورد توجه قرار داد تا کار انشعاب گیری بدون کوچک ترین ایرادی به انجام برسد:

  • دستگاه هات تپ باید مقاومت کافی در برابر فشار سیال را داشته باشد. چنان که می دانیم حین اجرای انشعاب گرم از ناحیه سیال به مجموعه فشار وارد خواهد آمد. سیال وارد دستگاه هات تپ شده و در صورت فشار بالا، طبیعتاً دستگاه را نیز تحت فشار قرار خواهد داد. در این شرایط ممکن است قطعات و اتصالات دستگاه دچار آسیب شوند، ممکن است محل نصب قطعات روی همدیگر تحت فشار سیال ضعیف شده و کارکرد خود را حین عملیات از دست بدهد. در این شرایط قطعات از هم جدا شده و عملاً دستگاه کار کرد خود را از دست خواهد داد. ممکن است اورینگ ها و سایر قطعاتی که آب بندی دستگاه را بر عهده دارند دچار آسیب شوند و از محل های مختلف دستگاه شاهد نشتی سیال باشیم. ایراداتی از این دست طبیعتا یا ناشی از آن خواهد بود که مدل دستگاه انتخاب شده برای انجام عملیات با فشار بالا مناسب نبوده، و یا خود دستگاه هات تپ دچار بی کیفیتی است. در صورت دوم، می توان پی برد که برند برگزیده شده مناسب برای اجرای کار نیست.
  • دستگاه هات تپ باید به بهترین شکل وظیفه انتقال انرژی پاورپک به کاتر را داشته باشد. مسیر انتقال انرژی به این صورت است که پاورپک روغن هیدرولیکی را به گیربکس منتقل می کند، گیربکس درگیر شده و انرژی را به شفت منتقل می کند و شفت نیز ضمن دوران کاتر را می گرداند. کاتر نیز به صورت گردبر برش گرم لوله را به انجام می رساند. کل این فرایند باید پیوسته، با حداکثر سرعت و بیشترین بازدهی انجام شود. هر چقدر دستگاه هات تپ در این مکانیزم دقیق تر و با کارایی بیشتری عمل کند انتقال انرژی به نحو بهتری انجام خواهد شد و فرایند برش گرم توسط دستگاه هات تپ ظرف مدت زمان کمتر با بازدهی بالاتر انجام می شود. این امر بر به تعویق انداختن استهلاک دستگاه کمک می کند، ضمن این که فرایندها را بهتر و آسان تر می سازد.
  • نگهداری و تعمیرات آسان. بدیهی است که هر دستگاه و ماشین صنعتی حین کار، پس از اتمام کار و پیش از آغاز کار بعدی مستلزم برنامه های تعمیرات و نگهداری پیشگیرانه است. در هر یک از مراحل فوق باید تدابیری اتخاذ کرد که دستگاه بدون استهلاک و فرسودگی باقی بماند و کارکرد خود را حفظ کند. ضمن این که حین کار نیز ممکن است به هر دلیلی، پیش بینی شده یا غیر مترقبه، ایرادی در فرایند اجرایی پیش آمده و دستگاه دچار آسیب شود. دستگاه هات تپ مناسب دستگاهی است که انعطاف پدیری لازم جهت انجام فرایندهای تعمیراتی را داشته باشد و بتوان ظرف مدت زمان کم با راحت ترین و آسان ترین راهکارها فرایندهای نگهداری و تعمیرات آن را به انجام رساند.
دستگاه هات تپ

نمنوه عملیات هات تپ توسط دستگاه هات تپ سایز بزرگ

  • تنوع در مدل ها و سری ها. از دیگر ویژگی های یک برند خوب دستگاه هات تپ این است که بر حسب مشخصات فنی متفاوت و برای شرایط کاری مختلف، دارای مدل ها و سری های متنوع باشد، به طوری که اگر یک پیمانکار اجرایی هات تپ بخواهد دستگاه های مختلف در شرایط کاری متنوع را همگی از یک برند تهیه کند، این مدل ها و سری ها چنین امکانی را برای او فراهم کنند. عملیات های انشعاب گرم در سایزهای مختلف، روی سیالات متفاوت، و تحت فشارها و دماهای متفاوت انجام می شوند و از این رو برند معتبر برندی است که دستگاه های آن تمامی این متغیرها را پوشش دهند. هر چقدر دامنه کارکردی یک دستگاه هات تپ با دامنه مشخص بیشتر باشد، طبیعتا به نفع خریدار خواهد بود که از آن برند برای خرید دستگاه های خود استفاده کند.

انتخاب دستگاه هات تپ مناسب با شرایط کاری از نکاتی است که نباید نسبت بدان اهمال ورزید. خریدار باید نسبه به ماهیت پروژه ها و فرایندهای مربوط به خود حساسیت لازم را داشته باشد و بر اساس آن کلیه مراتب مورد نیاز برای کار از جمله تهیه دستگاه هات تپ را به انجام برساند.


ارسال دیدگاه