کلمپ نشت بند

اتصالات نشت بند جزو آن دست از تجهیزات تعمیراتی خطوط لوله می باشند که در زمانی استفاده می شوند که در خط لوله امکان قطع جریان سیال وجود ندارد یا دسترسی به خط برای انجام فرایندهای جاری امکان پذیر نیست. برای مثال زمانی که خط لوله در عمق دریا قرار دارد و برای عملیات تعمیراتی نیاز به بهره گیری از چند غواص حرفه ای برای ساعات و چه بسا روزهای متمادی باشیم، روش های مقرون به صرفه تری نظیر استفاده از اتصالات نشت بند توصیه می شود.

کلمپ ها (Clamp) اصلی ترین اتصالات نشت بند هستند که در انواع مختلف و در مدل های متنوع هر یک دارای کارکرد و ویژگی های منحصر به فردی برای نشت بندی خط لوله خواهند داشت. کلمپ ها اتصالاتی دو تکه هستند که با روش bolting به هم متصل می شوند و دور تا دور لوله را همچون کمربندی تحت محافظت و پوشش قرار می دهند. کاربرد کلمپ زمانی است که بخشی از خط لوله دچار آسیب، شکستگی، ترک خوردگی و در هر صورت دچار نشتی شده است و سیال از آن به بیرون نشت می کند.

کلمپ نشت بند (Leak Repair Clamp)

از کلمپ نشت بند برای رفع نشتی خطوط لوله استفاده می شود.

البته نه استفاده از کلمپ نشت بند تنها راه حل برای نشتی گیری محسوب می شود و نه می توان همیشه برای نشتی گیری از کلمپ نشت بند استفاده کرد. گاهی اوقات میزان خوردگی یا آسیب آن قدر زیاد است که نمی توان صرفا با استفاده از یک اتصال نظیر کلمپ مشکل را رفع نمود. برای مثال تصور کنید بر اثر اصابت یک جسم سخت به لوله، شکسته شده و تغییر مسیر داده باشد. در این شرایط استفاده از یک بست مکانیکی نظیر کلمپ نشت بند نمی تواند چاره ساز باشد، بلکه باید با استفاده از دیگر اتصالات و روش ها فرایند نشتی گیری را رفع کرد. یکی از این روش ها انسداد خط لوله است که توسط دستگاهی به نام استاپل انجام می شود. در عملیات استاپل ابتدا روی لوله عملیات های هات تپ مقتضی انجام می شود و سپس فرایند انسداد جریان سیال، تعمیرات و تعویض خط لوله در صورت ضرورت، و در نهایت بازگرداندن خط به شرایط سابق به انجام خواهد رسید. در این روش مجموعه فرایندها نظیر جوشکاری اتصال روی خط لوله، انجام عملیات انشعاب گرم هات تپ، و انسداد خط لوله با دستگاه استاپل و از طریق پلاگ های مسدود کننده جریان انجام خواهد پذیرفت.

از این رو  فرایند تعمیراتی خط لوله می تواند پیچیده تر از آن چه که از کلمپ نشت بند انتظار می رود به انجام برسد. اما در صورتی که ایرادات جزئی بوده و امکان انجام فرایند نشتی گیری و آب بندی با استفاده از اتصالی نظیر کلمپ وجود داشته باشد، بدون شک باید از آن بهره برد. این اتصال در مقایسه با سایر ابزارها و روش های نشتی گیری نظیر هات تپ و استاپل مزایای عدیده ای دارد و در صورت امکان پذیری استفاده از آن، بهره گیری از کلمپ نشت بند کاملاً قابل توجیه است:

  • این ابزار مدت زمان کمتری را برای نشتی گیری از خط لوله آسیب دیده داراست. کافی است که ابزارها و تجهیزات لازم را فراهم کرد و لوله را برای نشتی گیری آماده ساخت، سپس دستگاه کلمپ نشت بند که پیش تر تست ها و آزمون های فشار و سایر متغیرها روی آن انجام شده است را همچون یک کمربند سراسری دور تا دور لوله نصب کرد. به این ترتیب لوله آب بندی می شود در جایی که فرایند اصلی در این پروسه فقط و فقط Bolting یا پیچ و مهره کردن اتصال روی لوله است.
  • این ابزار نیاز به نیروی کار چندانی ندارد و از سوی دیگر با توجه به ماهیتی که دارد، بدون نیاز به پرسنل تعمیراتی حرفه ای و کارکشته قابل انجام است. البته باید اشاره شود که نیروی کار فعال در این زمینه دست کم باید توان و دانش لازم در خصوص الزامات اساسی خطوط لوله را دارا باشد و بتواند با استفاده از دانش خود فرایند نشت بندی لوله را به راحتی انجام دهد. اما چنان که اشاره شد این فرایند فقط پیچ و مهره کردن کلمپ را شامل می شود و از این رو در مقایسه با روش های دیگر نشتی گیری، نیروی کار چندان متبحری را نیاز ندارد. کافی است که فقط یک بازرس فرایندهای پایپینگ در محل انجام کار حضور داشته و بر فرایند نشتی گیری با استفاده از کلمپ نشت بند نظارت داشته باشد تا نیروی کار بتوانند با استفاده از راهنمایی های او از کلمپ نشت بند بهترین بهره را ببرند.
  • این ابزار در مقایسه با روش هایی نظیر انسداد خط لوله با استاپل، و نیز عملیات انشعاب گرم هات تپ بسیار مقرون به صرفه است. البته اشاره گردید که بهره گیری از اتصال کلمپ نشت بند زمانی امکان پذیر است که نشتی ایجاد شده دامنه گسترده اس نداشته باشد، اما در صورتی که استفاده از این اتصال ممکن باشد، در مقایسه با دیگر روش های نشتی گیری بسیار مقرون به صرفه تر است. این فرایند تنها نیاز به تهیه و تأمین اتصال کلمپ نشت بند، دو نیروی کار نیمه ماهر و یک بازرس ماهر و با دانش در زمینه پایپینگ دارد و از این رو در مقایسه با انسداد خط لوله و هات تپ بسیار ساده تر و اقتصادی تر است.
کلمپ نشت بند

ساختار مکانیکی کلمپ نشت بند که به این اتصال قابلیت آب بندی لوله را می دهد.

  • این روش ضریب ایمنی فرایندی بسیار بالاتری نیز دارد. استفاده از کلمپ نشت بند و نصب آن روی لوله یک فرایند کاملاً مکانیکی و سرد بوده و نیاز به انجام هیچ گونه کار گرم روی خط لوله ندارد. در روش هایی نظیر استاپل و هات تپ باید ابتدا یک اتصال روی خط لوله جوشکاری شود و همین فرایند زیر مجموعه کار گرم و دارای حساسیت های خاص خود است. علاوه بر این، خود عملیات هات تپ عبارت از برش گرم خط لوله است و ضمن برش محیط می تواند مستعد بروز سوانحی جدی باشد. البته در صورت رعایت استانداردها و دستورالعمل ها امنیت و ایمنی عملیات هات تپ کاملاً تضمین است، اما نفس تهیه و تدوین همین دستورالعمل ها خود هزینه، زمان و نیروی انسانی متبحری را ایجاب می کند که آن هم زمان، هزینه و نیروی کار خاص خود را می طلبد. این در حالی است که تهیه دستورالعمل اتصال کلمپ نشت بند روی خط لوله دستورالعملی بسیار ساده تر و فرایندهایی کاملاً آسان خواهد داشت.

با توجه به نکات فوق می توان گفت اتصال کلمپ نشت بند یکی از بهترین اتصالات خط لوله به منظور نشتی گیری و انسداد مجاری برون رفت سیال از درون لوله می شود. شرکت پیشگام صنعت ابزار هم در زمینه تهیه و تأمین کلمپ نشت بند، و هم در خصوص نصب و آب بندی خطوط لوله دارای تجارب بازرگانی و فنی و اجرایی است و ما ضمن بازدید از محل نشتی می توانیم بهترین راهکار را برای رفع نشتی پیشنهاد کرده و در صورت صلاحدید مشتری خود عملیات نشتی گیری را انجام دهیم. به فراخور مطالعات امکان سنجی باید بهترین و متناسب ترین روش برای نشتی گیری استفاده شود و بدیهی است که انتخاب آن توسط تیم های مهندسی و فنی انجام خواهد شد. ممکن است جمع بندی مطالعات به این نتیجه منجر شود که استفاده از روش استاپل و هات تپ بهترین راهکار است، و یا ممکن است ضمن مطالعات تیم مهندسی به بهره گیری از کلمپ نشت بند یا سایر تجهیزات اتصالی نشت بند متقاعد شود. هدف ما ارائه بهترین و مطمئن ترین و در عین حال کم هزینه ترین راهکار برای رفع مشکلات ناشی از خطوط لوله است.


ارسال دیدگاه