هات تپ روی خط متانول

انشعاب گیری روی خطوط لوله بر حسب متغیری نظیر ماده و سیال درون لوله دارای شرایط خاص خود است. وظیفه مهندسین و طراحان، و نیز تیم های ایمنی و HSE است که با بازرسی سیال و شناسایی مشخصات آن، کلیه تدابیر لازم جهت اجرای هات تپ بدون مشکل را اتخاذ کنند. سیال خط از این حهت می تواند عاملی تأثیر گذار باشد که میزان سیالیت و روندگی آن در صورت بروز نشتی می تواند در تسریع انتشار آن در محیط آسیب زا باشد. انتشار سیال نه تنها تیم اجرای هات تپ را در تداوم پروژه به دردسر می اندازد، بلکه باعث می شود ماده شیمیایی در محیط متصاعد شود و اگر این ماده قابل اشتعال یا سمی باشد قادر است مجموعه و جان نیروی انسانی فعال در محیط را به خطر اندازد. از این رو در نظر گرفتن شاخصی نظیر نوع سیال و البته میزان فشار و دمای آن در برنامه ریزی ها و محاسبات عملیات هات تپ بسیار حائز اهمیت است.

یکی از سیالات بسیار خطرناک برای عملیات هات تپ، سیال متانول است که ماهیتی سمی داشته و می تواند آسیب جدی به نیروی انسانی وارد کند. شرکت پیشگام صنعت ابزار در حال حاضر و در اسفندماه ۱۳۹۶ در حال انجام یک عملیات هات تپ روی خطوط لوله متانول بر روی خطوط لوله صادراتی واقع در بندر عسلویه است. پیش از انجام عملیات کلیه محاسبات و تدابیر لازم جهت پیشگیری از بروز حادثه حین فرایند پیش بینی شده است اما دفت و بازرسی دقیق فرایندها طبق چک لیست ها و دستورالعمل های تدوین شده از جمله وظایقی است که مجموعه اجرایی و مهندسی این شرکت در حال حاضر در حال انجام آن است و صادراتی بودن خط لوله نیز بر حساسیت کار می افزاید چرا که بروز آسیب در کار، ولو این که به سانحه یا حادثه عیر مترقبه ای نیز نیانجامد، برنامه و زمان بندی صادراتی یک مجتمع بزرگ را زیر سوال خواهد برد و به این ترتیب می توان گفت حادثه در چنین واقعه ای تبعاتی در سطح ملی خواهد داشت.

ایمنی هات تپ روی خط متانول

هات تپ متانول

با این وجود ما بر حسب تجارب و دانش اندوخته شده طی بیش از ۱۵ سال فعالیت در زمینه اجرای هات تپ، و نیز اپراتورهای متبحری که داریم، مسئولیت اجرای هات تپ مذکور را بر عهده گرفته و در حال انجام آن هستیم. متانول یک مایع سمی و خطرناک است که مواجهه و استنشاق آن می تواند خطرات بالایی را برای نیروی کار داشته باشد. به علاوه بخار متصاعد شده ناشی از نشتی این سیال نیز می تواند به مرور نیروی انسانی و محیط را مبتلا به آسیب های بازگشت ناپذیر کند. از این در نظر داشتن تدابیر ویژه ایمنی و فنی در اجرای هات تپ روی خطوط لوله متانول بسیار حیاتی و حائز اهمیت است. متانول می تواند باعث بروز آسیب به سیستم تنفسی، بینایی، دست ها و پوست بدن شود. از این رو بسیار حیاتی است اگر علاوه بر اتخاذ تدابیر، تجهیزات حفاظت فردی را نیز به همراه داشت. این مایع می تواند بر سیستم اعصاب نیز تأثیر گذاشته  چه بسا باعث کوری و حتی مرگ نیروی کار شود.

متانول ضمن انتشار در هوا تولید گازهای دی اکسید کرین و مونوکسید کرین کرده و بسیار قابل اشتعال و احتراق می شود. از این رو در صورت بی توجهی ممکن است با خطراتی نظیر آتش سوزی و چه بسا انفجار در محیط کار باشیم که طبیعتاً هم زیرساخت ها و تأسیسات یک محتمع صنعتی را نابود خواهد کرد، و هم نیروی انسانی زیادی را دچار آسیب و حتی مرگ می کند.

رعایت احتیاطات ویژه در خصوص اجرای هات تپ روی متانول هرگز موردی قابل اهمال نیست و هم مجری کار و هم کارفرما در خصوص انجام آن باید بیشترین حساسیت را به خرج دهند. انجام تست های فنی روی قطعات و اتصالات، دستگاه ها و ابزارها، تست نیروی کار و فراهم کردن بهترین شرایط کاری برای نیروی کار از الزامات بی بدیل این پروژه هاست. شرکت پیشگام صنعت ابزار ضمن انجام هماهنگی های لازم و حفط روابط مستمر با تیم های فنی و مهندسی کارفرما، به منظور تبادل اطلاعات و ارائه گزارشات، کلیه آزمون ها و تست های لازم روی قطعات را به انجام رساند و به تأیید کارفرمای محترم نیز رسید. پس از  آن و ضمن آماده سازی محیط انجام کار عملیاتی و فراهم کردن فضای تردد مناسب و سایر تجهیزات و تأسیسات، شرایط برای اجرای هات تپ فراهم گردیده است که متعاقب آن اکنون پروژه وارد فاز اجرایی شده است و مراحل اولیه آن شامل نصب فیتیتگ و اقداماتی از این دست در حال انجام است.

در حال حاضر نصب و جوشکاری فیتینگ به درستی به انجام رسیده است و تست های لازم در خصوص صحت جوش انجام گرفته است. طبیعتاً مرحله بعدی شامل نصب ولو و متعاقب آن تست فشار و اجرای عملیات هات تپ خواهد بود. شرکت پیشگام صنعت ابزار به پشتوانه تجاربی که دارد اطمینان دارد این عملیات بر حسب محاسبات و داده های گرد آوری شده که نقشه راه پروژه اجرای هات تپ می باشند؛ به بهترین نحو ممکن به انجام خواهد رسید و عملیات با موفقیت اتمام خواهد یافت.

هات تپ روی خط متانول

آماده سازی جهت اجرای هات تپ روی خط متانول


ارسال دیدگاه